Autor zdjęcia/źródło:
Ile trwa sen noworodka @Photo by Minnie Zhou on Unsplash
Sen noworodka - jak długo powinien spać noworodek? Otóż przesypia on tyle czasu, ile potrzebuje, zazwyczaj 16-20 godzin na dobę, oczywiście z przerwami. Jak wygląda rytm snu noworodka i kiedy rodzice w końcu się wyśpią?
Czy rzeczywiscie każdy Noworodek przesypia od 16-do 20 godzin na dobę? Zazwyczaj tak, choć nie ma wspólnych ram czasowych snu, do których dopasujemy wszystkie dzieci. Każdy maluch ma inne zapotrzebowanie na sen i odpoczynek. Po długim i męczącym porodzie siłami natury, musi to wydarzenie zwyczajnie odespać. Nie licz jednak na to, że będzie on przesypiał całą noc. W tym okresie będzie on sypiał wiele razy w ciągu doby, zazwyczaj w cyklach trwających ok 3-4 godziny.
Ile śpi noworodek i dlaczego nie powinien spać za długo?
Zbyt długi sen powoduje u noworodka spadek cukru we krwi czyli tzw. hipoglikemię. Konsekwencją tego stanu może być zmęczenie, osłabienie i jeszcze większa senność dziecka. Powinnaś budzić go w odpowiednim czasie na karmienie. Rygorystyczne podejście do długości snu powinnaś przestrzegać przez pierwsze 4 do 5 tygodni. Z czasem rytm dobowy dziecka normuje się. Maluszek zaczyna dłużej spać w nocy i bardziej aktywnie spędzać dzień.
Co zakłóca sen noworodka i małego dziecka
Sen noworodka zakłócają jedynie bodźce wewnętrzne. Jest to głód, pragnienie, zimno, ból lub kupka w pieluszce. Niekiedy wytrącają go ze snu mimowolne drgnięcia własnego ciała. Dlatego nie musisz w trakcie snu dziecka szeptać i chodzić na palcach. Gdy przyzwyczaisz go do głuchej ciszy, potem dziecko będzie mogło spać tylko w takich warunkach. Gdy starsze już niemowlę ma kłopoty z zasypianiem, często się budzi i ma problemy z przespaniem całej nocy, być może popełniasz jakieś błędy. Jak ich uniknąć?
- Celebruj codzienne rytuały. Co wieczór powtarzaj uspokajające czynności. Zwykłe przebranie w piżamkę, kąpiel, karmienie, delikatny masaż i całus na dobranoc. Powtarzane wieczorami, uspokajające czynności to bardzo ważny element dnia. Dzięki temu, że wykonywane są zawsze o tej samej porze i w tej samej kolejności, ułatwiają wyciszenie się po pełnym wrażeń dniu.
- Ogranicz dostarczanie dziecku zbyt wielu bodźców. Liczne kolorowe pluszaki w łóżeczku, grające kołysanki i świecąca karuzela nad główką dziecka to zbyt wiele absorbujących uwagę przedmiotów. Postaraj się wyraźnie oddzielić dzień od nocy. Gdy przychodzi pora snu, zgaś światło i wyłącz grające urządzenia.
- Nie przegrzewaj dziecka w nocy - najlepsza tempeatura w pokoju to ok. 22 stopnie C. Przegrzanie może także skutkować potówkami lub wysypką, które jesli swędza także utrudniają spokojny sen.
- Spokojny sen noworodkowi może także utrudniać zatkany nosek.
- Jeśli maluszek zasypia podczas kołysania na rękach albo w czasie bujania w wózku, powinnaś odzwyczaić go od tego, bo maluch zacznie kojarzyć sen z rytmicznym ruchem. Taki sen prawdopodobnie nie będzie snem głębokim i w pełni zdrowym, a jedynie drzemką. Nie pozwalaj też, by niemowlę zasypiało podczas karmienia. Trudno mu będzie potem z tego zrezygnować. Kołysanie traktuj za to jako dobry sposób na wyciszenie niespokojnego dziecka.
- Nie kładź malucha zbyt późno spać. Może to sprawić, że będzie on przemęczony, a co za tym idzie, trudniej mu będzie zasnąć i wcześniej obudzi się następnego dnia. Nie odkładaj rytuału usypiania w czasie, nie czekaj, aż maluch zacznie ziewać i trzeć oczy, połóż go spać wcześniej. Dziecko powinno znaleźć się w łóżeczku, gdy jeszcze nie jest bardzo senne. Najlepiej, gdy stałą porą usypiania stanie się godzina 19-20.
- Bądź konsekwentna. Gdy dziecko zamiast spać, zaczyna marudzić, nie baw się z nim i nie podejmuj dodatkowego karmienia. Może maluch wymusza płaczem spanie razem z rodzicami. Jeśli chcesz nauczyć swoją pociechę zasypiania w łóżeczku, musisz być konsekwentna i trzymać się raz ustalonych zasad.
- Naucz rozróżniać dziecko dzień od nocy - dbając o przytłumione światło w nocy i jasność w ciagu dnia.
- Zawsze zmień niemowlakowi pieluszkę przed położeniem go spać. Dbaj też by na pupie nie pojawiły się odparzenia - jest to jeda z częstych przyczyn kłopotów ze snem maluszka.
- Noworodek ma kłopoty ze snem jesli ma zaparcia - jeśli sama nie potrawfisz tego stwierdzić spytaj lekarza lub położną jak rozpoznać kiedy maluszek ma zaparcie.
- Nie przenoś dziecka za wcześnie z dziecięcego łóżeczka. Nawet dwuletnie dziecko może nie być jeszcze gotowe, by spać we własnym, "dorosłym" łóżku. Jeśli zauważysz, że na dużym łóżku maluch źle sypia, często się budzi, to znak, że na razie lepiej mu będzie w łóżeczku dziecinnym.
>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ: